
Think Milk is Expensive? Check Out the Cost of These Items Around Amarillo
I went grocery shopping yesterday and as I'm walking to grab a gallon of milk, I started thinking about the costs of a gallon.

My milk cost me $3.49. In my brain, wow, milk costs more than a gallon of gas. Gas today in Amarillo costs $2.87.
So gas is cheaper than milk, but then logic set in and I realized I don't buy 12 gallons of milk every two weeks. I buy that much gas every week and a half or two weeks.
So to put into perspective, let's look at the price of a gallon of other things.
Monster Energy Drink $24 per gallon
Average cost of a gallon of paint is $25
Gallon of Starbucks Carmel Macchiato $30.40
Propane Gas is $2.75 per gallon
Gallon of Water in a jug $1, bring your own jug at the windmill machine .25 cents
Jose Cuervo $60 a gallon
Nacho Cheese Sauce $6.58
Gallon of Carlo Rossi Wine $11.98
Gallon of Hellman's Mayo $16.88
Gallon of Hidden Valley Ranch $24.22
A pint of blood is around $150, a gallon would cost $1200
Too bad, cars don't run on water. Twelve gallons of water would be $12 or $3 from the windmill machine. It's kind of funny when you start to put things in perspective.
I'm sure a gallon of blood would cost way more than $1200 due to the fact it's medical. Bless the person who needs a gallon of blood. If a person loses more than 40% of their blood supply they will die, the average body has 9-10 pints of blood.
But let's get away from that doom and gloom and focus on the fact that ranch comes in gallons. Oh what a joyous day!
I can only wonder what thought provoking thing will come to me the next time I go shopping. I just hope it costs less than $100.
LOOK: See how much gasoline cost the year you started driving
Gallery Credit: Sophia Crisafulli
LOOK: Things from the year you were born that don't exist anymore
Gallery Credit: Stacey Marcus
LOOK: See the iconic cars that debuted the year you were born
More From 101.9 The Bull







